275-3992: Coil Assembly-evaporator
Product Photos
Photo pendingKey Details
| OEM / Part No. | 275-3992 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Other Cab HVAC Components |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 3.9 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
Product Description
Description:Cat evaporator assemblies provide large surface areas for heat exchange to cool the refrigerant fluids/gases. Evaporator coil assemblies should be replaced when there is a major compressor failure. Cat components make certain that your equipment is operating at an optimal level.Attributes:• Inlet: 3/4-16-2A o-ring male fitting• Outlet: 7/8-14-2A o-ring male fitting• Non corrosive• Energy efficient• Manufactured with heavy gauge mounting brackets to reduce movement and vibration• Highly durableApplication:Cat evaporator coil assemblies act as a heat exchanger in the HVAC system to remove heat within the operator compartment of Cat heavy-duty equipment, for your rugged work environment. Consult your owner's manual or contact your local Cat dealer for more information.
Specifications
| Overall Width (mm) | 203,2 |
|---|---|
| Thread Size (mm) | 7/8-14-2A |
| Overall Length (in) | 18,0 |
| Thread Size (in) | 3/4-16-2A |
| Overall Height (in) | 7,5 |
| Overall Length (mm) | 457,2 |
| Overall Height (mm) | 190,5 |
| Overall Width (in) | 8,0 |
Delivery & Payment
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.