330-3336: 100A Plastic Fuse Block
Product Photos
Photo pendingKey Details
| OEM / Part No. | 330-3336 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Circuit Breakers & Fuses |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 0.9 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
Product Description
Description: Fuse blocks securely carry fuses and relays that provide current overload protection for electrical system. Attributes: • Rear-fed fuse and relay module (RFRM) • Standard RFRM, dual bus bars, base with Metric mounting inserts and cable managers • Block Capacity: Up to 10 micro relays and a combination of 40 fuses/circuit breakers • Power Rating: Nominal 12Vdc and 24Vdc systems, 100A per bus bar, 200A Max • Operating Temperature: -40° C to +85 C (-40° F to +185° F) Application: Consult your owner's manual or contact your local Cat Dealer for more information.
Specifications
| Overall Length (mm) | 235,0 |
|---|---|
| Overall Width (mm) | 124,0 |
| Temperature C | От –40 до +85 °C |
| Overall Length (in) | 9,25 |
| Overall Width (in) | 4,88 |
| Temperature F | От –40 до +185 °C |
| Material | Nylon, 6, 6/12, 6/6 Plastic |
Delivery & Payment
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.