Related selection is updating
425-1600: Solenoid Valve Group
Product Photos
Photo pendingKey Details
| OEM / Part No. | 425-1600 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Other Hydraulic Valves |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 0.2 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
Product Description
Description: Cat® Solenoid Valve Groups are electromechanical devices designed to open or close the valve used in fluid systems of Cat heavy-duty equipment. Cat® Solenoid coil are used to give a desired magnetic force to move the spool, when supplied an electrical current. Cat® Parts are manufactured to precise specifications and are built for durability, reliability, productivity, less environmental impact, and reuse. Viscosity Range : 7.6 cst to 420 cst Port Size : 9/16 UNF - 2A Application: Consult your owner's manual or contact your local Cat Dealer for more information.
Specifications
| Overall Length (mm) | 80,0 |
|---|---|
| Overall Length (in) | 3,15 |
| Overall Width (mm) | 47,0 |
| Overall Width (in) | 1,85 |
| Overall Height (mm) | 29,0 |
| Overall Height (in) | 1,14 |
| Thread Size In Tpi (in) | 9/16 UNF - 2A |
| Working Pressure Kpa | 35 000,0 |
| Working Pressure Psi | 5 076,14 |
| Voltage Volts | 12 |
| Operating Temperature | -29°C to +120°C |
| Material | Steel,Carbon Steel |
| Weight (kg) | 0,16 |
| Weight Lb | 0,36 |
| Height (mm) | 29,0 |
| Length (mm) | 80,0 |
| Width (mm) | 47,0 |
| Height (in) | 1,14 |
| Length (in) | 3,15 |
| Width (in) | 1,85 |
Delivery & Payment
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.