Related selection is updating
475-2681: Converter-power
Product Photos
Photo pendingKey Details
| OEM / Part No. | 475-2681 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Other Power Converter Components |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
Product Description
Description: Cat power converters provide dependable power to a system that requires a different power level than provided regularly. Attributes: • Cast aluminum power converter • Converts 24 V to 12 V • Output Current: 10 A • IP67 sealed • 6 pin DT connection • Designed to work in unison with the rest of your Cat components to ensure maximum potential of your equipment Application: Power converter units are used in Cat heavy equipment to power sensitive equipment that cannot handle 24 volt input. Consult your owner's manual or contact your local Cat dealer for more information.
Specifications
| Voltage Rating Volts | 18–32 (вход) |
|---|---|
| Voltage Volts | 13,2-14,2 (выходной) |
| Pins | 6,0 |
| Connector Type | 6 контактов DT |
| Overall Length (mm) | 114,3 |
| Overall Width (mm) | 80,3 |
| Overall Height (mm) | 53,0 |
| Temperature C | 100 °C (макс. в радиаторе) |
| Overall Length (in) | 4,5 |
| Overall Width (in) | 3,16 |
| Overall Height (in) | 2,08 |
| Operating Temperature | от –40 до 185 °F // от –40 до 85 °C |
| Temperature F | 212 °F (макс. в радиаторе) |
| Material | Alloy Aluminum |
Delivery & Payment
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.