
Caterpillar
638-9006: 8 Bank Hydraulic ValvePrice¥57962
Lead time35 days
Availability:ChinaRest

| OEM / Part No. | 627-9148 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Other Hydraulic Valves |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 0.9 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
627-9148 Caterpillar 24 Volt Solenoid Valve is made of Carbon Steel. The specified material for this part is Carbon Steel.
| Voltage Volts | 24 |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 131,5 |
| Overall Length (in) | 5,18 |
| Hex Size (mm) | 38,1 |
| Hex Size (in) | 1,5 |
| Thread | 1-5/16"-12 UN-2A |
| Flow Range Lpm | 200,0 |
| Flow Range Gpm | 52,83 |
| Temperature C | от -20 до 100 °C |
| Temperature F | от –4 до 212°F |
| Operating Pressure Kpa | 35 000,0 |
| Operating Pressure Psi | 5 076,33 |
| Weight (kg) | 0,9 |
| Weight Lb | 1,98 |
| Material | Углеродистая Cталь |
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.