Caterpillar
512-0894: STEM-DRILLPrice¥103612
Lead time40 days
Availability:ChinaRest

| OEM / Part No. | 631-0964 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Down-The-Hole Hammer Adapters |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 54.4 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
631-0964 Caterpillar 4-1/2" X 4" Drill Pipe Sub Adapter is made of Low Alloy Steel,Steel. The specified material for this part is Low Alloy Steel,Steel.
| Internal Thread | 4" BECO |
|---|---|
| Outer Diameter (mm) | 159,0 |
| Outer Diameter (in) | 6,25 |
| Length (mm) | 502,0 |
| Length (in) | 19,75 |
| Inner Diameter (mm) | 57,1 |
| Inner Diameter (in) | 2,25 |
| Thread | 4-1/2" API |
| Weight (kg) | 52,71 |
| Weight Lb | 116,0 |
| Material | Низколегированная Cталь,Cталь |
| Box End Thread Size (in) | 4,0 |
| Pipe Diameter (mm) | 158,8 |
| Effective Length (in) | 15,5 |
| Pipe Diameter (in) | 6,252 |
| Effective Length (mm) | 393,7 |
| Pin End Thread Size | 4-1/2 API |
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.