Caterpillar
128-8647: VALVE GPPrice¥31744
Lead time10 days
Availability:ChinaRest

| OEM / Part No. | 645-8231 |
|---|---|
| Manufacturer | Caterpillar |
| Category | Hydraulic Valve Components |
| Country of Origin | Origin on request |
| Weight | 0.1 kg |
| Dimensions | — |
| Unit of Measure | pcs |
| Condition | New original part |
645-8231 Caterpillar Pump Relief Valve Cavity Plug is made of Carbon Steel. The specified material for this part is Carbon Steel.
| Weight (kg) | 0,11 |
|---|---|
| Weight Lb | 0,23 |
| Hex Size (in) | 1,0 |
| Overall Width (in) | 1,57 |
| Hex Size (mm) | 25,4 |
| Overall Width (mm) | 39,9 |
| Temperature C | от -40 до 120 °C |
| Temperature F | от -40°F до 248°F |
| Thread | 7/8 дюйма-14-2A |
| Material | Углеродистая сталь |
Pickup from the supplier's warehouse in Shenzhen, China, or in Moscow, Russia.
Payment in Chinese yuan (CNY) to our company bank account in China, or in Russian rubles (RUB) to the Russian company bank account.
Warranty and delivery terms are confirmed on request.